|
Nyt fra Morud Lystfiskerforening |
Sæsonen lakker mod enden
Sæsonen i åen lakker mod enden, og der har allerede været kraftig aktivitet på gydepladserne, fortælle formand Thomas Brooksby på Morud Lystfiskerforenings hjemmeside.
Foreningen forstår elbefiskning i Stavis Å de kommende lørdage. For ikke sportsfiskere, er der tale om elektrofiskeri. Fiskene tiltrækkes af en elektriske strøm og vil bevæge sig mod den positive pol. Formålet er at fange moderfisk med henblik på strygning og samtidig kan man få et indtryk af bestanden.
På hjemmeside er der nu også oprettet online billedgalleri til lystfiskernes fangstbilleder m.m. og man kan læse om de seneste nyheder fra Dansk Sportsfiskerforbund.
Generalforsamling
Foreningen afholder ordinær generalforsamling tirsdag d. 30. nov kl. 19.00 i biologilokalet på Havrehedskolen i Morud.
Læs mere på Lystfiskerne hjemmeside her
Jon B. Rasmussen
17.11.2004
|
|
Morud.dk - akivet |
| Opdateret 02. januar 2012 |
|